Co trzeba wiedzieć o panelach?

Opublikowano przez w dniu Lut 2, 2014 w Wnętrza | Brak komentarzy
Co trzeba wiedzieć o panelach?

Podłoga z paneli jest eleganckim, a przy tym ekonomicznym rozwiązaniem, zwłaszcza, że nadaje się do samodzielnego montażu. Myślę, że każdy majsterkowicz poradzi sobie z takim wyzwaniem!

Jaka klasa?

Klasy używalności dzielą panele na domowe i kontraktowe, czyli przeznaczone do obiektów użyteczności publicznej. Każdej przypisane jest natężenie ruchu w pomieszczeniach, w jakich mogą być układane. Na tej podstawie wyróżnia się 6 klas: 21, 22, 23, 31, 32, 33. Pierwsza cyfra określa rodzaj wnętrza do jakiego produkt jest przeznaczony: 2 informuje, że deski przeznaczone są do pomieszczeń domowych, a 3 – do publicznych.  Druga cyfra określa możliwą intensywność użytkowania danego produktu. Im wyższa – tym większe dopuszczalne natężenie ruchu w pomieszczeniu.

Kiedy rozpocząć montaż?

Panele układa się po zakończeniu prac wykończeniowych i instalacyjnych we wnętrzu. Jeżeli jednak dopiero wtedy je kupimy, musimy wstrzymać się dwa-trzy dni z ich montażem. Przez ten czas muszą poleżeć w pomieszczeniu, w którym będą układane, by mogły się ‚zaaklimatyzować’.

W jakich warunkach?

Podczas układania tzw. pływającej podłogi temperatura we wnętrzu musi wynosić przynajmniej 12 stopni Celsjusza , a wilgotność powietrza maksymalnie 55-60%. Podczas jej montażu nie należy jednak wietrzyć pomieszczenia, ponieważ jego wilgotność mogłaby ulec gwałtownej zmianie.

Do czego służy szczelina dylatacyjna?

Podłoga z paneli ciągle ‚pracuje’ – pod wpływem temperatury i wilgoci może nieznacznie zmienić swoje wymiary. Nie należy więc montować jej ciasno i sztywno. Wzdłuż ścian zostawia się szczelinę dylatacyjną o szerokości 5-15 mm, którą zasłania potem listwa przypodłogowa. Do jej regulacji służą drewniane klocki o grubości 7 mm, które usuwa się po montażu. Dzięki szczelinie deski nie pękną w spoinach i nie ‚wybrzuszą’ się, gdy zmieni się objętość podłogi.

Jaki odtworzyć wzór?

Układając panele o wzorze deski, musimy koniecznie pamiętać o wizualnym zachowaniu ciągłości wzoru. We wszystkich paczkach powtarzają się te same wzory, więc żeby nie popełnić błędu podczas montażu, powinniśmy wcześniej odpowiednio posortować panele i dopasować je do siebie.bolefloor-profil-2

 

 

 

 

 

Wpisz Komentarz

-->