Na przekór zimie

Opublikowano przez w dniu Kwi 10, 2014 w Ogrody | Brak komentarzy
Na przekór zimie

 W ogrodzie, który ma być atrakcyjny przez cały rok, nie może zabraknąć zimozielonych roślin, np. różaneczników i spokrewnionych z nimi innych roślin wrzosowatych.

Rośliny wrzosowate mają bardzo ładne, całoroczne ulistnienie, a wiele z nich także piękne kwiaty, które rozwijają się od końca kwietnia aż do końca czerwca. Krzewy te nie są trudne w uprawie, pod warunkiem, że zostały posadzone we właściwym miejscu i w odpowiednio przygotowanej glebie. W przeciwnym razie chorują – słabo rosną, ich liście żółkną i opadają. Najczęściej w ogrodach uprawiane są różaneczniki, zwane potocznie rododendronami. Ich atutem są piękne kwiaty, które rozwijają się w maju i czerwcu, ale warto też posadzić inne krzewy wrzosowate: enkianty, golterie, kalmie, kiścienie, pierisy i skimie.

Miejsce. Rośliny te doskonale nadają się do małych ogrodów, ponieważ najlepiej rosną w zacisznych, osłoniętych od silnych wiatrów zakątkach. Źle znoszą palące słońce, lubią natomiast miejsca ocienione, np. pod ażurowymi koronami drzew – przez które przesącza się rozproszone światło. Ważne, by drzewa, pod którymi zamierzamy sadzić krzewy, głęboko się korzeniły, gdyż wtedy nie osuszają gleby. Dobrą osłoną są dęby, modrzewie i sosny, a nie najlepszą brzozy, graby, jesiony, kasztanowce, klony, orzechy, świerki i wierzby. Różaneczniki i inne rośliny wrzosowate można sadzić przy północnych ścianach budynków, trzeba jednak zwrócić uwagę, czy nie ma tam pozostałości wapna (bardzo źle wpływa na ich wzrost). Rośliny te bardzo lubią wilgotne powietrze, dlatego dobrze się czują w pobliżu zbiorników wodnych. Najlepiej sadzić je w grupach po kilka – kilkanaście sztuk.

Gleba. Rośliny wrzosowate dobrze rosną w próchnicznej, lekkiej i koniecznie kwaśnej glebie (pH 3,5-5,5). W ogrodach taka gleba zdarza się rzadko, dlatego przed posadzeniem roślin należy odpowiednio ją przygotować. Można wymieszać w równych częściach kwaśny torf wysoki, przekompostowaną korę i ziemię liściową, czyli dobrze rozłożony kompost z liści drzew (zamiast ziemi liściowej można użyć zwykłego kompostu albo żyznej ziemi ogrodowej). Do takiej mieszanki warto dodać nawozu dla różaneczników  (w ilości podanej na opakowaniu). Mieszanką należy wypełnić dół głębokości około 50 cm i średnicy 80-100 cm (dla golterii, które są małymi krzewinkami, wystarczy dołek głębokości 30 cm i szerokości 40 cm) i posadzić w nim krzew. Można też kupić w sklepach ogrodniczych gotowe podłoże do uprawy różaneczników i roślin wrzosowatych. Jeśli zamierzamy posadzić w grupie kilka roślin, najlepiej od razu przygotować glebę pod wszystkie. Krzewy są sprzedawane w pojemnikach, dlatego można je sadzić od wiosny do jesieni.

Ściółkowanie. Po posadzeniu roślin warto wokół nich rozłożyć 5-10-centymetrową warstwę kory. Taka ściółka zmniejsza parowanie wody z gleby, a więc chroni korzenie przed przysychaniem, zimą zabezpiecza przed przemarznięciem, a poza tym zakwasza glebę. Przez jej warstwę nie przerastają chwasty, nie ma więc kłopotów z ich wyrywaniem. Jest to ważne, bo rośliny wrzosowate korzenią się płytko i łatwo można je uszkodzić podczas pielenia.

Podlewanie. Rośliny te najlepiej rosną w lekko wilgotnej glebie. Powinny być więc regularnie podlewane – zwłaszcza w okresie kwitnienia oraz jesienią, gdy przygotowują się do zimy. W czasie upałów dobrze jest zraszać całe rośliny.

Nawożenie. Krzewy trzeba nawozić co roku wiosną na początku kwietnia i powtórnie w lecie. Najlepiej stosować specjalne nawozy dla różaneczników oraz roślin wrzosowatych. Nie tylko dostarczają roślinom potrzebnych minerałów, ale też dodatkowo zakwaszają glebę.

Cięcie. Rośliny nie wymagają przycinania. Należy jedynie usuwać pędy chore albo przemrożone oraz rosnące w niepożądanym przez nas kierunku. Warto natomiast wyłamywać przekwitłe kwiatostany, zwłaszcza na młodych krzewach. Szpecą i osłabiają rośliny, które niepotrzebnie tracą energię na zawiązywanie nasion. Stare różaneczniki, które straciły dolne liście, można odmłodzić, przycinając wczesną wiosną pędy na wysokości 30-40 cm nad ziemią. Niektórzy ogrodnicy polecają, by zabieg ten rozłożyć na dwa lata – w jednym roku przyciąć połowę pędów, a w następnym pozostałe.

Przygotowanie do zimy. Prawidłowo pielęgnowane rośliny wrzosowate wytrzymują spadek temperatury do -25, -30 st. Celsjusza. Zimą większym od mrozu zagrożeniem jest dla nich susza. Z liści tych roślin także w tej porze roku paruje woda, jednak nie mogą jej uzupełnić, pobierając ją z zamarzniętej gleby, i przesychają. Dlatego jesienią, jeśli jest bezdeszczowa, krzewy należy solidnie podlać, by zwiększyć w liściach zapas wody, a ziemię wokół nich przykryć np. grubą warstwą liści. Jeżeli zapowiadany jest bardzo duży mróz, a także jeśli krzewy rosną w nasłonecznionym miejscu, gdzie są narażone na przesychanie, dobrze jest okryć je włókniną, świerkowymi gałęziami albo osłonić słomianymi matami. Rośliny uprawiane w chłodnych rejonach kraju i wszystkie krzewy nowo posadzone wymagają okrycia.

 • Roślin wrzosowatych nie wolno wapnować ani zasilać nawozami zawierającymi węglan lub tlenek wapnia, ponieważ odkwaszają glebę;
 • Czasami zdarza się, że krzewom żółkną liście. Taka chloroza może wynikać z niewłaściwego  odczynu ziemi (gleba za mało kwaśna). Jeśli się pojawi, rośliny należy podlać roztworem nawozu dolistnego, który wnika do liści i szybko poprawia ich wygląd;
 • Rośliny wrzosowate mają rożną odporność na mróz. Kupując je, należy się upewnić, cy wybrana odmiana jest przystosowana do naszego klimatu, czy tez wymaga zabezpieczenia. Wśród różaneczników najmniej odporne są odmiany o żółtych kwiatach, a najbardziej odmiana ‚Album Novum’, ‚America’, ‚Caractacus’, ‚Catawbiense Boursault’, ‚Catawbiense Grandiflorum’, ‚Catharina van Tol’, ‚Cunnigham’s White’, ‚Nowa Zembla’, ‚Rasputin’, ‚Roseum Elegans’.
  • 2007_4_7__22_19_17__96_golteria-rozeslana
  • KIŚCIEŃ ZEBLID
  • OLYMPUS DIGITAL CAMERA
  • Rhododendron_hirsutum_250708a

Wpisz Komentarz

-->