Ogrzejmy się przy kozie!

Opublikowano przez w dniu Lut 2, 2014 w Wnętrza | Brak komentarzy
Ogrzejmy się przy kozie!

 Nie kosztuje dużo, może być bardzo stylowa,a przy tym jest ekonomiczna w użyciu. Kozy, czyli nieduże metalowe piecyki, w Szwecji są obowiązkowym wyposażeniem wnętrza. W Polsce też stają się coraz popularniejsze. 

Montaż kozy jest niezwykle prosty: wystarczy podłączyć rurę odprowadzającą spaliny do przewodu kominowego i gotowe. Zanim jednak przystąpimy do pracy, sprawdźmy, jak przygotować dla niej miejsce.

Abu kominek ogrzał cały dom, należy go umieścić w centralnym jego punkcie. Wtedy bowiem wydobywające się z niego ciepłe powietrze będzie mogło swobodnie krążyć.

Następnie przygotujmy odpowiednie podłoże. Posadzka, na której chcemy postawić kozę (a przynajmniej  przestrzeń pod kozą  i 60 cm przed nią), powinna być wykonana z materiałów niepalnych, na przykład terakoty, kamienia, klinkieru, gresu, szkła lub wyłożona mosiężną albo miedzianą blachą. Z kolei niepalny sufit musi znajdować się na wysokości co najmniej 165 cm (mierzonej od podłogi). Pamiętajmy, że koza nie może być przystawiona bezpośrednio do ściany. Należy też zadbać, by łatwopalne przedmioty nie znalazły się w jej pobliżu. Trzymajmy je przynajmniej 80 cm za kozą – ale nie bliżej.

Zwróćmy uwagę, by przekrój i wysokość komina, do którego chcemy podłączyć kozę, były idealnie dobrane do wielkości paleniska. Postępujmy zgodnie z zaleceniami producenta pieca. Podłączenie do  komina nie powinno być jednak zbyt długie ani mieć więcej niż dwa załamania.

Jeśli w domu nie ma komina, możemy go zbudować w dowolnie wybranym miejscu z gotowych dwuściennych elementów stalowych albo wymurować przy ścianie za zewnątrz budynku.  Pamiętajmy tylko, że komin zewnętrzny trzeba koniecznie dobrze zaizolować , żeby zapobiec zbyt szybkiemu schładzaniu dymu – to mogłoby radykalnie zmniejszyć ciąg kominowy. Kozę należy ustawić jak najbliżej komina, ale niektóre jej modele są przeznaczone do instalacji na środku pomieszczenia i wówczas należy je podłączyć do komina przechodzącego przez sufit.

W wyposażonym w szczelne okna i drzwi budynku trzeba też koniecznie zadbać o dostateczną ilość powietrza do spalania – dzięki niemu dym nie będzie cofał się do pomieszczeń.

  • piec-koza
  • 53
  • 473bf07164c17148
  • 18021_lzkz7k7j
  • --
  • Shaker Stove traditional fireplace minimalist design
  • jotul F400 se 058
  •  

     

Wpisz Komentarz

-->