Sami, czy z projektantem?

Opublikowano przez w dniu Lut 20, 2014 w Ogrody | Brak komentarzy
Sami, czy z projektantem?

Zanim wybudujemy dom, przeglądamy setki projektów, a gdy wybierzemy najlepszy, jego wykonanie powierzamy fachowcom. A ogród? Zwykle urządzamy sami!

Projekt ogrodu to nie tylko zestawienie roślin, ale też zagospodarowanie całej przestrzeni wokół domu. Wielu rzeczy na pewnym etapie urządzania działki już nie da się zrobić lub ich wykonanie będzie kosztowne, dlatego należy przewidzieć je wcześniej. Jeśli nie mamy doświadczenia, warto skonsultować się ze specjalistą i zamówić projekt ogrodu. Najlepiej to zrobić już na etapie wyboru projektu domu lub rozpoczęcia jego budowy. Niestety o urządzeniu ogrodu zwykle myślimy  w najtrudniejszej finansowo fazie budowy, gdy budynek już stoi i możemy się wprowadzić, ale do całkowitego wykończenia jest jeszcze daleko. Trudno się wtedy zdecydować na wydanie pieniędzy na projekt i urządzamy ogród bez niego. Po latach może się okazać, że są konieczne poprawki, a to znaczy, że tracimy pieniądze na modernizację i czas potrzebny na wzrost roślin (szczególnie drzew). Bywa też, że sadzimy drzewa w przypadkowym miejscu. Gdy urosną, utrudniają zagospodarowanie ogrodu.

Zapobiegliwi korzystają

Pieniądze wydane na projekt ogrodu w początkowej fazie budowy zwrócą się w przyszłości, bo zapobiegniemy późniejszym poprawkom. Ziemia. Dzięki projektowi oszacujemy ilość potrzebnej ziemi, którą można sukcesywnie kupować. Można też tak zaprojektować ogród, żeby wykorzystać ziemię z wykopów pod fundamenty, co pozwoli zaoszczędzić na kosztach jej wywózki. Na podstawie projektu możemy posadzić rośliny we właściwym miejscu już w czasie budowy lub przed jej rozpoczęciem (jeśli z nią nie kolidują). Dotyczy to zwłaszcza drzew i niektórych wolno rosnących krzewów. Sadząc rośliny zgodnie z planem, zapobiegamy konieczności ich późniejszego przesadzenia czy usuwania. Elementy architektoniczne. Na etapie budowy najlepiej ustalić kształt tarasu, schodów, podjazdu i wejść do domu, wygląd ogrodzenia oraz rodzaj materiałów wykończeniowych. Gdy dom jest już ukończony, rodzaj i kolor materiałów użytych na taras, schodu i ogrodzenie ogranicza wybór i kolorystykę materiałów do budowy małej architektury.Instalacje.  Przed rozpoczęciem prac w ogrodzie należy zaprojektować ujęcie wody do podłączenia nawadniania i rozprowadzenie kabli do oświetlenia ogrodu. Często pochopnie wybudowany podjazd uniemożliwia położenie potrzebnych instalacji. Wówczas trzeba go rozbierać lub przeprowadzić instalacje okrężną drogą. Zdarza się, że źle zaplanowana instalacja elektryczna powoduje, iż wszystkie lampy muszą być uruchamiane jednym włącznikiem (uniemożliwia to tworzenie oświetleniem nastroju w ogrodzie i jest nieekonomiczne). Częstym błędem jest wyprowadzenie wody na zewnątrz budynku  rurą o zbyt małym przekroju, co bez późniejszej przeróbki uniemożliwia sprawne działanie automatycznego nawadniania.

Czego oczekiwać od projektanta?

Projekt ogrodu oprócz doboru roślin zawiera informacje dotyczące sposobu ukształtowania terenu, przebiegu komunikacji, wyboru nawierzchni, lokalizacji i wyglądu elementów małej architektury (altana, taras, staw, grill, murki oporowe), placu zabaw, lokalizacji kompostownika albo miejsce dla psa. Może określać wygląd ogrodzenia lub śmietnika, system oświetlenia i automatycznego nawadniania. Dobry projekt przewiduje rozwój potrzeb właściciela ogrodu, np. określa miejsce na plac zabaw dla dzieci, który będzie potrzebny dopiero za kilka lat, lub przeciwnie – zawiera propozycje zagospodarowania miejsca po nim. Zamawiając projekt ogrodu, lepiej umówić się na jego opracowanie z wyłączeniem projektów technicznych  małej architektury (takich jak pergole, altany). Szczegółowe projekty tych elementów można zamawiać później, w zależności od posiadanych środków finansowych.

Gdy szacowany koszt urządzenia ogrodu przekracza tymczasowo Twoje możliwości finansowe, pomyśl o wykonaniu go w kilku etapach. To lepsze rozwiązanie niż zagospodarowywanie działki bez koncepcji, z myślą, że za kilka lat w przypływie gotówki przeprowadzić modernizację.

Wpisz Komentarz

-->